Дата: 27 Юли 2015
Не знам за вас, но аз много се дразня, когато говоря с някого, а той вместо да ме слуша - пише съобщение или прави нещо друго. Това може да се смята за многофункционалност, но всъщност е правене на две неща наполовина.
Също така виждам родители, излезли навън с децата си, които вместо да им отдават цялото си внимание - постват във Фейсбук или Туитър. Или тийнейджъри, които не отделят поглед от мобилните си устройства. И мисля, че е грубо, когато някой колега на работа е погълнат от телефона си, докато вие се опитвате да водите разговор с него. Според мен децата, приятелите и колегите заслужават пълното ни внимание.
Но това не е само мое виждане, науката е доказала опасностите от нагърбването с много задачи наведнъж:
-
Намалява възможностите на човек да мисли креативно. Креативността е сложна задача и ако вниманието ви е разделено между няколко задачи, буквално няма да ви достигне мозъчна мощ да забележите и идентифицирате креативните решения на проблемите.
-
Намалява способността за филтриране на ненужната информация. Проучвания показват, че ако по време на новинарска емисия има пълзящ текст отдолу на екрана с информация за други заглавия, спортни резултати и др. зрителите изпитват по-голяма трудност да запомнят информацията от новините. Същото е и ако докато слушате какво ви говори шефа - проверявате Туитър-постовете.
-
Прави ви по-лош мениджър. Защото сте по-неумели да отличите важното от маловажното и да вземете адекватни решения като лидер на екип.
-
Влошава вашата емоционална интелигентност. Изследвания отново показват, че ако сте човек, който прави по няколко неща наведнъж е много по-вероятно да предпочитате да общувате чрез съобщения, отколкото директно с човека срещу вас, което е пагубно както за личните, така и за професионалните ви взаимоотношения.
-
Причинява мозъчен стрес. Безбройни проучвания са доказали, че хроничният стрес е вреден не само за мозъка, но и за общото ви здраве.
-
Може да загубите до 40% от продуктивността си. Това се нарича загуба при превключване. Мозъкът има нужда от момент за превключване, когато сменяте задачите и дори това да отнема само части от секундата, когато постоянно превключвате от една задача на друга, губите почти половината от продуктивното си време.
Как да спрем да се занимаваме с няколко неща наведнъж?
Как да се откажем от този лош навик? Много просто - правете по едно нещо.
ОК, може би е по-лесно да се каже, отколкото да се направи, за пристрастените към това. Но вземете под внимание следните предложения:
-
Изключете алармите на всичките си устройства. В това число и тези за получаване на имейл, и съобщение (повечето съвременни телефони позволяват получаване на съобщения само от определени хора и в определено време, ако се тревожите да не пропуснете някое от „милото“ или от детето)
-
Направете график на заниманията си. Това е едно чудесно упражнение за трениране на собствената продуктивност - да предвидите колко ще ви отнеме изпълнението на дадена задача, да отбележите този час, два или колкото прецените, в календара си, и да го спазвате.
-
Преглеждайте и обработвайте имейла си само в определено време. Той може да бъде много разсейващ, ако му позволите. Вместо това, обработвайте съобщенията си само няколко пъти през деня, например, в промеждутъка на срещи или други. Ако е необходимо - включете това пояснение във визитката/подписа си , за да е ясно и на получателите, очакващи незабавен отговор.
-
Започнете полека. Ако еднозадачието ви се струва обезсърчително - опитайте го за 10-15 минутки на ден, когато започвате.
-
Разчистете бюрото си. Човек се фокусира много по-лесно в подредено и изчистено от детайли пространство.
-
Изтеглете приложение, което не позволява сърфирането във време-губещи сайтове в определен часови диапазон (ако звукът на известията във Фейсбук или Туитър са ви непосилни за пропускане).
-
Ако трябва да се фокусирате върху телефонно обаждане или да си проветрите главата, обърнете се с лице към бяла стена... Ако нищо не ви разсейва - това означава, че можете да се фокусирате върху единственото, което сте избрали да правите в момента.
Източник: linkedin.com
Остави мнение/коментар